Despre

Activități:

Marţi, 3 octombrie, ora 13.00, vă aşteptăm din nou la film la sediul Christian din str. Mioriţei. Povestea unui tată ce are de ales între a salva viaţa unicului fiu sau viaţa tuturor oamenilor dintr-un tren. Radu şi echipa D.ARTT

25 aprilie – la sediul Christian, vizionarea filmului Eu sunt SAM – despre film detalii aici

24 martie – participarea la Gala premiilor „Euro Education Federation”, ediția I, 2017 (premiul primit ne onorează și ne încurajează să continuăm munca începută)

Luna pentru Viață și Marșul pentru Viață (25 martie)

a-opta-zi

Blog:https://proiectulsindromdown.info/

Publicăm periodic și pe culturaVietii și avem pe pagina de Facebook conținut EXCLUSIV.

Pe 28.11.2016 am organizat masa rotundă ,,Sindromul Down. Oportunități și Temeri” cu găzduirea Vasiliada Tg-Jiu și participarea unor cadre didactice din Gorj.

Pe 1 octombrie, am vizitat Măn. Prislop, Măn. Lainici și Măn. Vișina. Poze aici

prislop-la-pag-cu-excursia

Persoanele cu SD/handicap și copiii au beneficiat de gratuitate.

1. Marșul pentru Viață – 26 martie 2016. (acatist, conferință despre autism și sindrom Down cu invitați din Arad/Băilești/, Marșul propriu-zis)
  2. O excursie pelerinaj. Cultura și credința mână-n mână – 11 iunie, Tg-Jiu, Hobița (Casa lui Constantin Brâncuși), Măn. Tismana (moaștele Sf. Nicodim, Sf. Ioan Gură de Aur și Sf. Ignatie Teoforul).
  3. WP_20160611_15_00_16_Pro
  4. Odată cu găsirea unui sediu de lucru cu copiii, vom începe art-terapia: muzică, dans, film, handmade, pictură, lectură, teatru, etc. Orice sprijin sau sugestie e binevenită!

5. Sf. Maslu pentru copiii cu Down/orice alte dizabilități – ultima joi din lună, ora 17.00, locație zona Paralela 45, Biserica Înălțarea Domnului Tg-Jiu. (28 ianuarie 2016 – beneficiari 5 copii și părinții lor, 25 februarie, 31 martie, 21 aprilie, 26 mai, 30 iunie, 28 iulie, 25 august, 29 septembrie, 27 octombrie, 24 noiembrie, 26 ianuarie 2017) – NU se mai organizează!

SfMaslu-30-iunie

6. Cu ajutorul Andreiei Diaconița, site-ul http://stopdiscriminatingdown.com/ro/petitia/ este disponibil în română.

7. Volumul cărților din Biblioteca DART crește încet, dar sigur 🙂 – peste 80 volume

8. distribuirea gratuită a 10 volume din cartea „Despre avort. Motive, traume, consecințe”, distribuirea de material provita la diverse activități la care am luat parte, de ex. Ziua Copilului născut și nenăscut, 1 iunie, organizator ASCOR Tg-Jiu

9. editarea nr. 1 și 2 ale revistei Zâmbet de copil (tiraj 63 ex.).

A apărut și al treilea nr. în decembrie (tiraj 213 ex. și distribuire locală/națională).

10. Moșul vine la DART – 19 decembrie 2015 – beneficiari direcți 13 copii

Orice donație e binevenită! Mulțumiri Parohiei Sf. Efrem din Anglia și tuturor celor ce ne sprijină în diverse feluri, cunoscuți și necunoscuți!

11. Susținem Legea inocenței copilăriei a domnului deputat Ninel Peia! FB aici și aici

Despre Alianța Părinților în emisiunea Credo a Pr. Nicolae Chivulescu aici – 3 septembrie 2016

Afilieri: Coaliția pentru Familie , Euro Education Federation și https://femeiesicopil.ro/

Vă invităm să ne cunoaștem!

DART SIGLA

Contact:

Adresă de corespondenţă: Aleea Lucian Blaga, bloc 1, sc. 2, ap. 5, Tg-Jiu, Gorj (cartier ANL Narciselor)

E-mail: AsociatiaDArT@gmail.com

Telefon: 0768.35.76.75 (Orange)

– În Registrul Național ONG ne găsiți la pagina 24, nr. crt. 1185: Asociatii25052015_1

Mama-unui-copil-mort_3

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )