Despre

Activități:

2018

Sprijinim Tabăra O rază de Speranță de la centrul IOSUA (al APHO), Tg-Jiu, 26-31 iulie, dedicată persoanelor cu Sindrom Down

,,Tabăra O Rază de Speranță este un proiect al Organizației S.T.A.R. Children Relief.

S.T.A.R. Children Relief este o organizație nonprofit, din SUA,  fondată în anul 2000 de către Adriana Henderson și este consacrată ajutorării copiilor.

Scopul nostru este să le îmbogățim viața prin crearea unor oportunități memorabile și plăcute, pe care le dorim emoționante și de mare impact.”

Tabăra de la Tismana, în 1-3 iulie, dedicată persoanelor cu Sindrom Down și alte dizabilități

Expoziția SDD (Stop Discriminating Down) desfășurată în martie-aprilie la Biblioteca Județeană Christian Tell Gorj este prezentă în mai-iunie în mijloacele de transport în comun din Tg-Jiu, mulțumită conducerii Transloc!

Luna/Marșul pentru Viață – martie 2018

Marţi, 3 octombrie 2017, ora 13.00, vă aşteptăm din nou la film (PODUL) la sediul Christian din str. Mioriţei. Povestea unui tată ce are de ales între a salva viaţa unicului fiu sau viaţa tuturor oamenilor dintr-un tren. Radu şi echipa D.ARTT (la acel moment, am premiat un om deosebit, Neluțu Trandafir)

25 aprilie – la sediul Christian, vizionarea filmului Eu sunt SAM – despre film detalii aici

24 martie – participarea la Gala premiilor „Euro Education Federation”, ediția I, 2017 (premiul primit ne onorează și ne încurajează să continuăm munca începută)

Luna pentru Viață și Marșul pentru Viață (25 martie)

a-opta-zi

Blog:https://proiectulsindromdown.info/

Publicăm periodic și pe culturaVietii și avem pe pagina de Facebook conținut EXCLUSIV.

Pe 28.11.2016 am organizat masa rotundă ,,Sindromul Down. Oportunități și Temeri” cu găzduirea Vasiliada Tg-Jiu și participarea unor cadre didactice din Gorj.

Pe 1 octombrie, am vizitat Măn. Prislop, Măn. Lainici și Măn. Vișina. Poze aici

prislop-la-pag-cu-excursia

Persoanele cu SD/handicap și copiii au beneficiat de gratuitate.

1. Marșul pentru Viață – 26 martie 2016. (acatist, conferință despre autism și sindrom Down cu invitați din Arad/Băilești/, Marșul propriu-zis)
  2. O excursie pelerinaj. Cultura și credința mână-n mână – 11 iunie, Tg-Jiu, Hobița (Casa lui Constantin Brâncuși), Măn. Tismana (moaștele Sf. Nicodim, Sf. Ioan Gură de Aur și Sf. Ignatie Teoforul).
  3. WP_20160611_15_00_16_Pro
  4. Odată cu găsirea unui sediu de lucru cu copiii, vom începe art-terapia: muzică, dans, film, handmade, pictură, lectură, teatru, etc. Orice sprijin sau sugestie e binevenită!

5. Sf. Maslu pentru copiii cu Down/orice alte dizabilități – ultima joi din lună, ora 17.00, locație zona Paralela 45, Biserica Înălțarea Domnului Tg-Jiu. (28 ianuarie 2016 – beneficiari 5 copii și părinții lor, 25 februarie, 31 martie, 21 aprilie, 26 mai, 30 iunie, 28 iulie, 25 august, 29 septembrie, 27 octombrie, 24 noiembrie, 26 ianuarie 2017) – NU se mai organizează!

SfMaslu-30-iunie

6. Cu ajutorul Andreiei Diaconița, site-ul http://stopdiscriminatingdown.com/ro/petitia/ este disponibil în română.

7. Volumul cărților din Biblioteca DART crește încet, dar sigur 🙂 – peste 80 volume

8. distribuirea gratuită a 10 volume din cartea „Despre avort. Motive, traume, consecințe”, distribuirea de material provita la diverse activități la care am luat parte, de ex. Ziua Copilului născut și nenăscut, 1 iunie, organizator ASCOR Tg-Jiu

9. editarea revistei Zâmbet de copil (tiraj 63 ex. – distribuire locală/națională).

10. Moșul vine la DART – 19 decembrie 2015 – beneficiari direcți 13 copii

Orice donație e binevenită! Mulțumiri Parohiei Sf. Efrem din Anglia și tuturor celor ce ne sprijină în diverse feluri, cunoscuți și necunoscuți!

11. Susținem Legea inocenței copilăriei a domnului deputat Ninel Peia! FB aici și aici

Despre Alianța Părinților în emisiunea Credo a Pr. Nicolae Chivulescu aici – 3 septembrie 2016

Afilieri: Coaliția pentru Familie , Euro Education Federation și https://femeiesicopil.ro/

Vă invităm să ne cunoaștem!

DART SIGLA

Contact:

Adresă de corespondenţă: Aleea Lucian Blaga, bloc 1, sc. 2, ap. 5, Tg-Jiu, Gorj (cartier ANL Narciselor)

E-mail: AsociatiaDArT@gmail.com

Telefon: 0768.35.76.75 (Orange)

– În Registrul Național ONG ne găsiți la pagina 24, nr. crt. 1185: Asociatii25052015_1

Mama-unui-copil-mort_3

Reclame

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )