Bibliotecă

Am înființat și o bibliotecă a DART, una care să cuprindă volume dedicate Sindromului Down/autismului/dizabilității/tematicii provita/credinței și nu numai. În scurt timp, ne dorim să fie cea mai bogată din Gorj. Cu siguranță însă, e singura dedicată sindromului Down, din ce știm noi.

Avem disponibile circa 150 volume: lista bibliotecaDART 15ian2020

Notă: unele dintre cărțile utile din lista/bibl. noastră (inclusiv unele despre sindromul Down) le găsiți și la Biblioteca Județeană Christian Tell Gorj (sunt marcate în lista de mai sus cu *). Tot aici găsiți și alte cărți recomandate de voluntarii noștri:

1. Cristian Curte – Șocul referendumului.

2. Adolescenţa, preludiu la poemul iubirii curate : viaţa intimă a elevului de liceu în perspectiva educaţiei creştine ortodoxe (Ilie Moldovan, 2001)

3. Războiul împotriva populaţiei. Economia şi ideologia controlului mondial al populaţiei/ Jacqueline Kasun ; trad. Larisa Iftime, 2008

4. O viziune asupra vieţii – Larisa Ciochină, Constantin Iftime, 2003

5. Educaţie sexuală sau îndoctrinare? Sau cum triumfă ideologia asupra faptelor/ Valerie Riches ; cuv. înainte Peter Dawson, 2008

6. Avortul: Întrebări şi răspunsuri.Să-i iubim pe amândoi!/ John C. Willke, Barbara H. Willke ; trad., red. Larisa Iftime , 2007

Alte materiale utile despre Sindrom Down puteți citi/procura (de): aici, aici.Câteva mărturii găsiți aici.

Mai jos, în engleză, puteți citi E-book:

1. An Overview of the Development of Infants with Down Syndrome (0-5 years) – PDF E-book overview-of-development-0-5-ebook
2. Speech and Language Development for Infants with Down Syndrome (0-5 years) – PDF E-book speech-language-0-5-ebook
3. Living with Down Syndrome – PDF E-book living-with-down-syndrome-ebook
4. Reading and Writing Development for Infants with Down Syndrome (0-5 years) – PDF E-book reading-0-5-ebook
Citim online/recomandări utile:
Mulțumiri tuturor pentru donații (Asociației Înțelege Autismul Arad, Asociației Studenți pentru Viață București, Asociației Riana, Asociației Langdon Down Oltenia, Asociației Provita București, etc.)!

Un comentariu (+add yours?)

1. Trackback: Sindromul DOWN. Oportunități și Temeri

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )