Bibliotecă

Am înființat și o bibliotecă a DART, una care să cuprindă volume dedicate Sindromului Down/autismului/dizabilității/tematicii provita/credinței și nu numai. În scurt timp, ne dorim să fie cea mai bogată din Gorj. Cu siguranță însă, e singura dedicată sindromului Down, din ce știm noi.

Avem disponibile circa 150 volume: lista bibliotecaDART 15ian2020

Notă: unele dintre cărțile utile din lista/bibl. noastră (inclusiv unele despre sindromul Down) le găsiți și la Biblioteca Județeană Christian Tell Gorj (sunt marcate în lista de mai sus cu *).

Alte materiale utile despre Sindrom Down puteți citi/procura (de): aici, aici. Câteva mărturii găsiți aici.

Mai jos, în engleză, puteți citi E-book:

1. An Overview of the Development of Infants with Down Syndrome (0-5 years) – PDF E-book overview-of-development-0-5-ebook
2. Speech and Language Development for Infants with Down Syndrome (0-5 years) – PDF E-book speech-language-0-5-ebook
3. Living with Down Syndrome – PDF E-book living-with-down-syndrome-ebook
4. Reading and Writing Development for Infants with Down Syndrome (0-5 years) – PDF E-book reading-0-5-ebook

Citim online/recomandări utile:

Mulțumiri tuturor pentru donații (Asociației Înțelege Autismul Arad, Asociației Studenți pentru Viață București, Asociației Riana, Asociației Langdon Down Oltenia, Asociației Provita București, etc.)!

Tot la Biblioteca Județeană, veți găsi și alte cărți recomandate de unii din voluntarii noștri:

1. Cristian Curte – Șocul referendumului.

2. Adolescenţa, preludiu la poemul iubirii curate : viaţa intimă a elevului de liceu în perspectiva educaţiei creştine ortodoxe (Ilie Moldovan, 2001)

3. Războiul împotriva populaţiei. Economia şi ideologia controlului mondial al populaţiei/ Jacqueline Kasun ; trad. Larisa Iftime, 2008

4. O viziune asupra vieţii – Larisa Ciochină, Constantin Iftime, 2003

5. Educaţie sexuală sau îndoctrinare? Sau cum triumfă ideologia asupra faptelor/ Valerie Riches ; cuv. înainte Peter Dawson, 2008

6. Avortul: Întrebări şi răspunsuri.Să-i iubim pe amândoi!/ John C. Willke, Barbara H. Willke ; trad., red. Larisa Iftime , 2007

7. Fața nevăzută a homosexualității – Virgiliu Gheorghe, Andrei Dîrlău

8. Cristian Filip – Poezia închisorilor, editura Babel, 2014.

2 comentarii (+add yours?)

1. Trackback: Sindromul DOWN. Oportunități și Temeri
  2. Trackback: Sindromul DOWN. Oportunități și Temeri | @Radu-Bogdan_Buțu

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google